13 styczeń 2022

Płatnicy składek otrzymają informację o stanie ich rozliczeń za 2021 r

zdjęcie: Płatnicy składek otrzymają informację o stanie ich rozliczeń za 2021 r / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2021 rok. Już 8 stycznia pierwsi płatnicy otrzymali informacje o saldzie swoich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2021 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Informacje są udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
REKLAMA
Informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat będą sukcesywnie przekazywane ponad 2,8 mln płatników w całym kraju. W województwie podlaskim otrzyma je 72 tys. przedsiębiorców.  Każdy z nich dowie się, czy na koncie w ZUS ma nadpłatę, niedopłatę, czy też saldo zerowe – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Informacja zawierała dane, w jakiej wysokości płatnik przekazał wpłaty w 2021 roku i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Przedsiębiorcy, którzy są w trakcie spłacania zadłużenie w układzie ratalnym, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty.

Niedopłata

Jeśli na koncie płatnika składek widoczna jest niedopłatę, może rozłożyć ją na raty. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie jednorazowo spłacić długu, powinien złożyć wniosek o ulgę.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać od doradcy ds. ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki w spłaty zadłużenia. Doradca pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Można się z nim skontaktować się telefonicznie  lub umówić się na e-wizytę.

Niewielkie zaległości, które pojawiły się na koncie,  można spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty. Trzeba tylko sprawdzić, czy należy doliczyć odsetki za zwłokę. Aby je wyliczyć, można skorzystać z kalkulatora odsetkowego dla płatników składek – wyjaśnia rzeczniczka.

Nadpłata

W sytuacji gdy na koncie mamy nadpłatę, może  ona zostać zaliczona na poczet bieżących należności, czyli pomniejszyć o tę kwotę składaki, które przedsiębiorca będzie opłacał w najbliższym terminie.  Można też wystąpić z wnioskiem o zwrot nadwyżki (wniosek RZS -P). ZUS zwróci nadpłatę wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS.

W województwie podlaskim konto z saldem „0”  ma 18 proc. aktywnych płatników składek. Niedopłatę  ⩾ 1 gr 72 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą, zaś zadłużenie  ⩾ 1 gr zobaczy w swojej informacji 10 proc. czyli 7,5 tys. przedsiębiorców.

Płatnicy, którzy skorygowali deklaracje rozliczeniowe albo opłacili składki po 31 grudnia 2021 r., muszą wiedzieć, że te zmiany nie zostały uwzględnione w przekazanej  informacji o saldzie. Dlatego w razie wątpliwości, można sprawdzić aktualny stan rozliczeń konta na PUE ZUS w „Panelu płatnika”, w zakładce „Salda bieżące” - dodaje Katarzyna Krupicka.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kolno
7.2°C
wschód słońca: 06:44
zachód słońca: 17:55
Koronawirus
podlaskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolnie

kiedy
2022-10-23 17:00
miejsce
Sala K.O.K i S, Kolno, ul....
wstęp biletowany