reklama
kategoria: Kraj
9 grudzień 2024

49 zgłoszeń w konkursie Drzewo Roku 2025; zwycięzcę poznamy w lipcu

zdjęcie: 49 zgłoszeń w konkursie Drzewo Roku 2025; zwycięzcę poznamy w lipcu / fot. PAP
fot. PAP
49 zgłoszeń z różnych zakątków Polski napłynęło na internetowy konkurs Drzewo Roku 2025. Zwycięzca plebiscytu, którego poznamy z początkiem lipca, będzie polskim kandydatem do tytułu Europejskie Drzewo Roku – podali organizatorzy wydarzenia z ekologicznego Klubu Gaja.
REKLAMA

Jolanta Migdał, koordynatorka odbywającego się po raz piętnasty konkursu, powiedziała w poniedziałek PAP, że zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń. Napłynęło ich 49, czyli o kilka więcej niż w minionych latach. "Wśród zgłoszonych drzew tradycyjnie najliczniejszą grupę stanowią dęby i lipy, ale są także wierzby, klony, buki, sosny i wiąz" – podała.

Migdał dodała, że spośród zgłoszeń jurorzy, w gronie których znajdą się między innymi naukowcy i przyrodnicy, do końca lutego przyszłego roku wyłonią 16 finalistów. "Głosowanie internetowe odbędzie się w czerwcu. Z początkiem lipca poznamy zwycięzcę. Będzie reprezentował Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2026" – powiedziała.

Zdaniem prezesa Klubu Gaja Jacka Bożka, ideą plebiscytu jest znalezienie drzew ważnych dla lokalnej społeczności, jednoczących ludzi lub takich, z którymi łączy się ciekawa opowieść. "Konkurs Drzewo Roku odsłania przywiązanie i szacunek do drzew. Warto je docenić i chronić" – powiedział Bożek.

W poprzednim plebiscycie krajowym zwyciężył 300-letni buk "Serce Wzgórz Dalkowskich” z Dalkowa na Dolnym Śląsku. Zagłosowało na niego ponad 10,5 tys. internautów. W lutym przyszłego roku ubiegał się będzie o tytuł europejski, który obecnie dzierży inny polski buk z arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku.

Tytuł Europejskiego Drzewa Roku w przeszłości otrzymywały także dęby: Fabrykant z Łodzi, Dunin z Przybudek i Józef z Wiśniowej.

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się między innymi w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.(PAP)

szf/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolno
-1.6°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolnie

kiedy
2025-03-14 19:00
miejsce
Kolneński Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-13 19:00
miejsce
Kolneński Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-29 16:00
miejsce
Kolneński Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany