reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
26 wrzesień 2024

Ogłoszono laureatów 16. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

zdjęcie: Ogłoszono laureatów 16. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej / fot. PAP
fot. PAP
Kino Muza we Włoszczowie, Krakowska Fundacja Filmowa, krytyczka filmowa Kaja Klimek oraz DKF "Olbrzym" w Tarnowskich Górach znaleźli się w gronie laureatów 16. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Gala wręczenia statuetek odbyła się w środę podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
REKLAMA

Gala, którą prowadził Artur Andrus, odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Dyrektorka PISF Karolina Rozwód podkreśliła na wstępie, że dla pracowników Instytutu to "szczególny i niezwykle ważny wieczór". "Po raz 16. Polski Instytut Sztuki Filmowej chce docenić pracę tych wszystkich osób, które na co dzień przyczyniają się do tego, że kino trafia do widzów kraju i za granicą. Chcę podziękować osobom, które sprawiają, że zatrzymujemy się, by o kinie rozmawiać, by spróbować je zrozumieć" - powiedziała.

Rozwód wyraziła też wdzięczność wobec wszystkich, którzy swoją codzienną pracą z równą pasją edukują zarówno najmłodszych, jak i środowisko filmowe. "Bardzo dziękuję pani Agnieszce Odorowicz, że możemy tę tradycję kontynuować, bo to pani Agnieszka Odorowicz była pomysłodawczynią tych nagród. Bardzo dziękuję również za pracę i wielogodzinną, merytoryczną dyskusję Kapituły, bowiem w tym roku wpłynęło niemal 300 zgłoszeń do tych nagród" - poinformowała.

Nagroda PISF w kategorii książka roku trafiła do Michała Chudolińskiego za "Mrocznego Rycerza Gotham – szkice z kultury popularnej". Wśród nominowanych znalazły się ponadto publikacje "Krótki metraż: wstęp do debiutu długometrażowego" Jerzego Radosa, "Polski film i fotografia nowego wieku na tle kultury wizualnej. Widma, antropocienie, sztandary" Justyny Budzik oraz "Poruszyć miliony. Kino Jerzego Bossaka" Marka Cieślińskiego.

W dziedzinie edukacji filmowej doceniono edukację Młode Horyzonty. O statuetkę ubiegali się również Młodzi Ambasadorzy Kina Pod Baranami, Script Fiesta oraz Warsztaty Nakręć się na przyszłość.

Wśród wydarzeń filmowych zwyciężyło Kino bez barier - edycja polska. Pokonało Festiwal Filmowy Offeliada w Gnieźnie, Octopus Film Festival i przegląd Krótka Historia Polskiego Kina.

Laureatką w kategorii krytyka filmowa została Kaja Klimek. Jej konkurentem był Miłosz Stelmach.

Najlepszym plakatem filmowym okazał się ten do filmu "Rave" autorstwa Jakuba Jezierskiego. Szansę na nagrodę w tej kategorii miały również plakaty do filmu "Minghun" autorstwa Maksa Bereskiego (Plakiat), filmu "Skąd dokąd" autorstwa Patryka Hardzieja oraz plakat "Tyle co nic" autorstwa Eweliny Karpowiak.

W dziedzinie promocji polskiego kina za granicą doceniono działalność Krakowskiej Fundacji Filmowej. Statuetkę mogła otrzymać ponadto międzynarodowa kampania promocyjna filmu "Skąd dokąd", Polish Days oraz US in Progress.

W kategorii kino uhonorowano Kino Muza we Włoszczowie. Nominacje otrzymały również kina Światowid w Katowicach, Żeglarz w Jastarni, a także Kino pod Baranami w Krakowie.

Zwycięzcą w kategorii dyskusyjny klub filmowy został Dyskusyjny Klub Filmowy "Olbrzym" w Tarnowskich Górach. Finalistami w tej dziedzinie były DKF im. Andrzeja Munka w Elblągu i DKF "Politechnika" we Wrocławiu.

W zakresie dystrybucji polskiego filmu nagrodzono Best Film za dystrybucję dokumentu "Vika!" Agnieszki Zwiefki. W gronie nominowanych znalazły się też dystrybucja "Opętania" Andrzeja Żuławskiego, "Zielonej granicy" Agnieszki Holland i "Kicia Kocia mówi: Dzień dobry" Marty Stróżyckiej.

Kapituła ustanowiła ponadto wyróżnienie honorowe dla Internetowego Klubu Filmowego Osób Niewidomych "Pociąg" oraz pośmiertne wyróżnienie honorowe dla Jagody Murczyńskiej, popularyzatorki kina azjatyckiego, współorganizatorki Festiwalu Pięć Smaków.

W Kapitule Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej znaleźli się: kulturoznawczyni i szefowa działu kultury magazynu "Elle" Maja Chitro, dyrektor i współtwórca Stowarzyszenia FilmForum Maciej Dominiak, dyrektor Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Dydo, współprowadząca poznańskie Kino Rialto Jola Myszka, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski, historyczka sztuki i kierowniczka działu dokumentacji Zachęty Karolina Vyšata oraz dyrektorka PISF Karolina Rozwód.

Nagrody PISF są przyznawane od 2008 r. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury. Celem nagród jest "wyróżnienie szczególnych osiągnięć osób i instytucji wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej".

Z Gdyni Daria Porycka (PAP)

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolno
2.2°C
wschód słońca: 07:26
zachód słońca: 16:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolnie

kiedy
2025-03-14 19:00
miejsce
Kolneński Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-13 19:00
miejsce
Kolneński Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-29 16:00
miejsce
Kolneński Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany