6 październik 2022

Akademia bezpieczeństwa z kolneńskimi policjantami

Policjanci z kolneńskiej komendy uczestniczyli w Akademii Bezpieczeństwa Fundacji PZU w ramach zajęć poświęconych szeroko rozumianemu bezpieczeństwu dzieci i młodzieży. Zajęcia warsztatowe, przedstawienia teatralne, multimedialne pokazy oraz zajęcia praktyczne w strefie bezpiecznego ruchu odbyły się w Szkole Podstawowej numer 1 w Kolnie oraz Szkole Podstawowej w Stawiskach. A wszystko to, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Przez dwa dni, na terenie dwóch szkół w powiecie kolneńskim odbyły się zajęcia dla uczniów w ramach Akademii Bezpieczeństwa Fundacji PZU. Prowadzący Akademię wraz z policjantami z kolneńskiej komendy byli gośćmi Szkoły Podstawowej numer 1 w Kolnie oraz Szkoły Podstawowej w Stawiskach, gdzie obecny był też dzielnicowy z posterunku w Stawiskach.

Uczniowie uczestniczyli w praktycznych zajęciach w strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki, w strefie pierwszej pomocy, w strefie bezpiecznego dorastania oraz strefie teatru ze scenami aktorskimi skierowanymi dla najmłodszych klas. W każdej szkole odwiedzanej przez zespół Akademii Bezpieczeństwa, jej uczniowie biorą udział w zajęciach poświęconych prawidłowemu poruszaniu w ruchu drogowym, odpowiedniemu reagowaniu w sytuacjach zagrożenia oraz umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej. Uczestnicy w ramach spotkań brali udział w przedstawieniu teatralnym, gdzie w sposób łatwy i przystępny aktorzy przedstawili im zagadnienia związane z cyberprzemocą, zagrożeniami w sieci i kontaktem z nieznajomymi.

Dzieci i młodzież, pod czujnym okiem policjantów uczestniczyły w zajęciach w mobilnym miasteczku drogowym, a także korzystały z możliwości przejazdu na rowerze i hulajnodze po torze przeszkód. Można było też wsiąść do symulatora dachowania i zderzeń drogowych, aby na własnej skórze przekonać się o konsekwencjach niebezpiecznej jazdy. Podczas spotkań mundurowi omówili najważniejsze prawa i obowiązki każdego uczestnika ruchu drogowego. Przypominali dlaczego tak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest noszenie odblasków. Najmłodsi brali też udział w turniejach wiedzy i grach edukacyjncyh organizowanych przez funkcjonariuszy.