12 kwiecień 2024

KAS zatrzymała podejrzanych o fałszowanie faktur za towary z Azji

zdjęcie: KAS zatrzymała podejrzanych o fałszowanie faktur za towary z Azji / pixabay/3293203
Podlaska KAS zatrzymała kolejnych pięć osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej fałszującej na wielką skalę dokumentację handlową i faktury VAT za towary sprowadzane z Azji. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku zarzuty usłyszało dotąd 21 osób.

Działania w woj. mazowieckim i łódzkim prowadziło blisko 90 funkcjonariuszy KAS. Przeszukali 23 różne lokalizacje, w tym miejsca zamieszkania i siedziby firm podejrzanych – poinformował w piątek oficer prasowy podlaskiej KAS podkom. Maciej Czarnecki.

Zabezpieczyli oni dokumenty, telefony, informatyczne nośniki danych i ponad 45 tys. zł w różnych walutach.

"W jednym z przeszukanych magazynów wykryto niemal 156 tys. sztuk podrobionych perfum znanych marek o wartości rynkowej ponad 2 mln zł" – dodał Czarnecki.

Zatrzymani mężczyźni – Polak i czterech obywateli Indii – usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty fałszerstwa faktur (tzw. zbrodnia fakturowa), oszustw podatkowych i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im do 25 lat więzienia.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku trwa od 2018 r. Związane jest z ustaleniami podlaskiej KAS, że w kraju działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się sprowadzaniem z Azji towarów po zaniżonych wartościach. Przestępcy wykorzystywali do tego celu m.in. sfałszowane faktury i fikcyjne podmioty gospodarcze (tzw. słupy).

W ramach śledztwa funkcjonariusze KAS zatrzymali do tej pory łącznie 21 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej, której działalność naraziła budżet państwa na stratę co najmniej 285 mln zł z tytułu niezapłaconego, należnego cła i podatków.

Do sprawy zabezpieczono u osób podejrzanych gotówkę, złoto, biżuterię a także nieruchomości o łącznej wartości kilku mln zł.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ joz/