20 marzec 2024

Zablokowane główne drogi prowadzące do Białegostoku

zdjęcie: Zablokowane główne drogi prowadzące do Białegostoku / pixabay/2576044
Główne drogi dojazdowe do Białegostoku są zablokowane przez protestujących rolników. Policja organizuje objazdy; często możliwe są one jedynie bocznymi lub polnymi drogami. Z powodu blokad, w części szkół regionu odwołano lekcje. Większość protestów w Podlaskiem ma trwać do wieczora.

Przed południem zablokowane były wszystkie główne drogi dojazdowe do Białegostoku. Rolnicy protestują m.in. na drogach krajowych nr 19 w Kurianach, na dk nr 8 na węźle Sielachowskie, na dk nr 65 na skrzyżowaniu z ul. Dzikowską w Fastach, czy na dk nr 65 w Grabówce. Zablokowane są też drogi w: Wasilkowie, Nowodworcach, Kleosinie i Stanisławowie, a przez to niemożliwy jest dojazd do Białegostoku.

We wszystkich miejscach jest policja, która organizuje objazdy. Kierowcy w mediach społecznościowych dzielą się informacjami, jak ominąć blokady.

W związku z protestami kilkanaście autobusów ma w środę zmienione trasy, kursowanie kilku linii zawieszono. Także część autobusów spółki PKS Nova, które realizują połączenia z i do Białegostoku zostało na ten dzień zawieszonych.

Rolnicy blokują też drogi w regionie. Jak podaje podlaska policja, od środy rano zablokowane są m.in. dwa mosty prowadzące do Łomży i nie ma możliwości objazdu, zablokowane są też drogi na trasie Białystok-Łomża. Protest jest też na drodze ekspresowej S8 Białystok-Warszawa na wysokości miejscowości Milewo Zabielne oraz na S61 w Szypliszkach, w pobliżu dawnego przejścia granicznego z Litwą w Budzisku.

Z powodu rolniczych blokad, w 11 miejscowościach w Podlaskiem (dane na godz. 8. rano) są w środę odwołane zajęcia w szkołach - wynika z danych przekazanych przez Kuratorium Oświaty w Białymstoku. To głównie miejscowości w gminach sąsiadujących z Białymstokiem, ale nie tylko.

Zajęć nie ma w szkołach podstawowych w: Białostoczku, Dobrzyniówce, Rafałówce, Jeziorku, Olszynach, Obrubnikach, Pogorzałkach i Rakowie-Boginiach oraz w Zespołach Szkolno-Przedszkolnych w Fastach, Dobrzyniewie Dużym i Nowym Aleksandrowie - poinformowała PAP rzeczniczka kuratorium Barbara Szutko.

W Podlaskiem zgłoszono w sumie ponad 30 protestów. Policja w środę rano poinformowała, że kilka z nich odwołano.

Podobne blokady dróg trwają w środę w całym kraju. Rolnicy zapowiedzieli ponad 580 miejsc protestów. Domagają się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE. (PAP)

autorki: Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ agz/ js/